האמת מאחורי רווח ומחיר בחיים שלנו

ולמה חשוב להיות מודע לזה?

הלוואי והייתי יודעת מה המחיר של טיול כזה“ – אמרתי לבן זוגי כשדיברנו בכמיהה על הירח דבש הקרב ובא שלנו

זה פשוט, אני יכול לחשב לך בערך כמה יהיו כל ההוצאות שלנוענה לי. ”אל תדאגי מאמי, זה בתקציב שלנו“ – הוא מיד הוסיף.

צחקתי לרגע, אבל מהר מאוד הבנתי שהוא לא באמת יודע למה אני מתכוונת שאני אומרת מחיר.

לא התכוונתי שאני רוצה לדעת כמה הטיול יעלה לנוהתכוונתי מעניין מה יהיה המחיר שהגוף שלי ישלם בכאב.“ אמרתי בקלילות ומיד ראיתי את המבט שלו משתנה.

אולי עדיף שנעשה משהו אחר לירח דבש, זה באמת בסדרהוא ענה מהר, כמו ברפלקס.

מה פתאום!“ התנגדתי בתוקף. ”תכננת לנו את טיול החלומות!“ מיהרתי להוסיף.

יש לי בן זוג כזה, שכשאני שולחת לו כתבה או תמונה, ומצרפת את הכותרת: ”טיול החלומות שלי, חייבים לעשות את זה בפנסיה“, הוא מיד עונה לי: ”חלומות צריך להגשים מיד, לא לחכות.“

תוך שבוע בידיוק מרגע ששלחתי לו את הכתבה על השייט באירופה, שעבורי היה יותר מחלום כבר כמה שנים, הוא סגר לנו כרטיסים.

הוא ישב על זה שעות, בדק, השווה, תכנן וארגן. הוא מצא את השייט המושלם עבורנו תוך מחשבה על כל מה שאנחנו אוהבים, היעדים שעוד לא היינו בהם, איך נגיע לשם, איך נחזור, ובאיזה רכות יהיה המזרון שלנו (לאדם עם כאב כרוני כמוני, זה אולי הפרט הכי חשוב.)
אני אוהב את איך שאת חולמתהוא אמר לי כמה שבועות לאחר הרגע הזה. ”ואני עוד יותר אוהב שאנחנו מגשימים יחד את החלומות האלה.“  

אז כשאני חולמת, אני לא חושבת על המחיר שאני הולכת לשלם. אחרת היה לי מאוד קשה לחלום, או בכלל לרצות לעשות משהו. אבל בחיי היום יום שלי הכל זה מחיר ורווח.

תמונה מירח הדבש שלנו 🙂

שיתוף קטן על עצמי

אני חיה עם כאב כרוני כבר 9 שנים. הכאב הוא בשרירים, מפרקים ומערכת העצבים. והוא מגיע ממבנה השלד שלי. ואם אני יושבת בצורה לא נכונה לגוף שלייכאב לי. אותו דבר אם אני אעמוד לא נכוןיכאב לי. וכך גם כל פעולה אחרת. הליכה, שינה, נסיעה ברכב או טיסה במטוס. האמת שכמעט על כל פעולה פיזית שאבחר לעשות יכאב לי.

ומנגד, אם אעשה את הדברים בצורה נכונה, כמו הדוגמא של לשבת, אחרי זמן מה יכאבו לי השרירים מהמאמץ הרב שאני משקיעה שלשבתנכון“. ולכן לכל פעולה כמעט בחיי, ישמחיר“.
(אני כמובן מטפלת בעצמי בעדיקות רבה, אבל הכאב, מחיר ורווח, תמיד יהיה.)
אז אנימשלמתהרבה, והמחיר שלי לרוב יהיה כאב. אבל, כמו שכולנו כבר התנסנו, העולם שלנו יפייפה, והחיים שלנו מרתקים ויש להם כל כך הרבה מה להציע לנו.

וכל בוקר יש לי המון מהלרוויח“. ברגע שאני אשלם מחיר של כאב על לשבת בבית קפה, בעצם הרווחתי צהריים כיפים, מלאי צחוק ושמחה עם החברות שלי. וברגע שאשלםמחירעל ללכת, בעצם הרווחתי בוקר מקסים של טיול ברחבי העיר. וכך הלאה עם עוד מליון ואחת דוגמאות מהקטנה ביותר עד הגדולה ביותר.

אבל אני אגלה לך סוד, גם כשאני בוחרת לא לעשות משהו שיעשה אותי מאושרת בגלל פחד שיכאב לי, אני משלמת מחיר. רק שהפעם, המחיר הוא לא הכאב שהגוף שלי יחווההמחיר יהיה ההנאה שויתרתי עליה, החוויה שבחרתי לדחות או ההזדמנות שבידיוק הגיעה ופספסתי.
אז כמו שכבר הבנתם,
לכל בחירה בחיים שלנו יש רווח ומחיר. להכל.

רווח ומחיר שאנחנו מודעים אליו ביום יום שלנו

זה קורה לכולנו, בצורות אחרות.
החישוב שלהאם שווה לי לעשות משהו, בתמורה למשהו אחר?“
כולנו מכירים את השאלות הכמעט יומיומיות הללו שעולות לנו לראש ברגעי מאמץ, קושי או תסכול:
האם שווה לי להתאמץ בעבודה כשהרווח הוא שיעריכו אותי יותר? או האם רק שווה להתאמץ בעבודה כאשר התגמול הוא כספי?“

וכולנו מכירים את סוג השאלות שעולות לנו בעת בחירה שכוללת בתוכה אנשים אחרים:
האם שווה לי לוותר על ללכת עם החברים שלי בשביל לבלות ערב עם בת הזוג שלי? מה יהיה לי יותר כיף? מה יעשה לי יותר טוב? והאם היא תרגיש רע מזה? – כי כשאנחנו אוהבים מישהו, גם לראות אותו עצוב זה סוג של מחיר לשלם.

מצליחים לחשוב עלמחיר” לעומתרווחשהייתם מודעים אליו היום?

תמונה ממאגר תמונות

רווח ומחיר שאנחנו לא מודעים אליו בהתנהגות שלנו

כל אלו, היורווחומחירשאנחנו מודעים אליהם.
מה עם אלה שאנחנו בכלל לא יודעים עליהם?

לכל אחד מאיתנו יש את ההתנהגויות שלו. ולכל התנהגות רווח ומחיר בחיים שלנו.
אדם שיבחר להימנע מקונפליקטים, מתוך רצון להרוויחאת השקט הנפשי שלו תוך כדי שהוא הוא נמנע ממשהו שקשה לו, ישלם את המחיר בביטוי של מי שהו ושל הרצונות שלנו.

אדם שבהתנהגות שלו יגן על הסובבים שלו מכל קושי ורע שיגיע אליהםירוויחאת ההרגשה שהוא עזר והקל על החיים של האהובים שלו. אולי אפילו ירגיש שהוא חשוב מאוד בחיים שלהם. וישלם מחיר הסביבה תראה אותו שתלטן, והוא ימנע מהם התמודדויות חשובות שהם צריכים לעשות בעצמם.

אדם שירצה את הסביבה שלו כל הזמן, ”ירוויחאת ההרגשה שכולם אוהבים ומקבלים אותווישלם את המחיר של לוותר על עצמו ועל הביטוי שלו והוא עלול אפילו לאבד את מי שהוא.

אדם פרפקציונסט, ”ירוויחשאיפה למצויינות, וביצועים ללא פגמים וישלם מחיר של השקעת זמן רבה בהתעסקות בפרטים שחשובים רק עבורו ולא מקבלים חשיבות משאר החברה שלנו.

אדם שיש לו אינסטינקט מידי של התנגדות, ירוויח תחושה של ביטוי עצמי תמידי מתוך זה שיהיה לו קל לבטא את עצמו ודעותיו לאחר שהתנגד לדעות של מישהו אחרישלם מחיר של חוסר פתיחות להזדמנויות חדשות וככל הנראה גם חוסר קבלה מוחלט של אחרים.

אדם שלא מצליח לקבל החלטותירוויחאת התחושה של שחרור מאחריות והשלכות של החלטות שלו על החיים שלו ושל אחריםוישלם מחיר של ניתנת השליטה על חיו למישהו אחר.

האם אתם מודעים למחירים שאתם משלמים כשאתם בוחרים להתנהג בצורה מסויימת? האם אתם מודעים למה שאתם מרוויחים כשאתם בוחרים בהתנהגות אחרת?

אני מזמינה אתכם לחשוב, מה הרווח והמחיר להתנהגויות בחיי היום יום שלכם? האם זה מעודד או פוגע בחלומות שלכם? ברצונות שלכם? בהרגשה שלכם? בביטוי שלכם? במערכות ביחסים שלכם?

אני מזמינה אתכם להיכנס לדוגמאות הנוספות ולחשוב על הנושא הרווח ומחיר לעומק:

ניקח לדוגמא אדם שממש ממש לא אוהב להיכנס לקונפליקטים עם אנשים אחרים. הוא עושה את כל מה שביכולתו להימנע מעימותים ולהיכנס לריבים.

במחשבה הראשונית, זה עובד לו. אם הוא לא אוהב משהו זה כי זה עושה לו רע. כניסה לקונפילקט עם אדם אחר כנראה יכניס אותו לסטרס ותחושות קשות ברגע העימות ואפילו לעוד רגשות שליליים הרבה יותר אחרי העימות עם אותו אדם. אולי הוא יירגיש רע לידו ויפתח איזה פחד או חרדה מלהיות בסביבת האדם שהתעמת איתו. ואולי במשך שנים הוא ישחזר בראש מה הוא היה צריך להגיד ברגע העימות במקום מה שהוא אמר.

אז במחשבה הראשונית, להימנע מאותו העימות זה הדבר החכם לעשות, והרווח הוא מידי. הוא הרווח את השלווה והרוגע שלו, והוריד מעצמו כמה שעות טובות של תחושות שליליות.

האומנם?

מה הוא המחיר שאותו אדם משלם?

ככל הנראה הוא יבחר להינמע מרוב העימותים בחיים האישיים שלו. זה פשוט, הוא רק חייב למלא את חייו באנשים שכל הזמן חושבים כמוהו ומסכימים איתואני צוחקת כמובן, אין דבר כזה. אז הוא ימנע מקונפליקטים במקום העבודה שלו על בסיס קבוע, וכנראה שברגעי הצורך, הוא לא יהיה חלק מדיונים על החלטות חשובות ולא לא יזכה לבטא את עצמו שם. ואותו דבר גם עם הבת זוג שלו. הוא ימנע מלשוחח איתה על הרצונות שלו לאיזה חתונה לערוך או איזה בית לקנות, מהחשש שהיא תרצה משהו אחר ממנו והם יכנסו לעימות כזה או אחר, והוא יבלה את רוב הזמן בהתפשרות מתמדת על הרצונות שלנו ויותר מזה, התפשרות מתמדת על הביטוי האישי שלו. כי לצערנו, לא תמיד נבטא את עצמינו ואת הרצונות שלנו ונזכה לתמיכה מידית מכל הסביבה שלנו.

דוגמא נוספת היא אדם שתמיד רוצה להגן על מי שהוא אוהב. למשל אישה שתמיד רוצה להגן על הבן זוג שלה. היא אוהבת אותו מאוד, ומכירה את כל התמודדויות שלו והקשיים שלו בעולם הזה. היא תמיד תרצה להגן עליו מהתמודדות קשה עבורו או אפילו סבל והיא תיקח על עצמה עוד ועוד התעסקויות בחיים שלו. היא תיהיה נכונה תמיד להסביר במקומו למה הוא לא מגיע לפגישה ברגעים שהוא לא ירצה להתמודד עם מישהו בחיים שלו.

היא תרצה תמיד להזהיר אותו לפני שהוא עושה משהו שעלול לגרום לו להרגיש רע כדי להגן עליו מההרגשה הרעה שצפויה להגיע.

היא תיהיה נכונה אפילו להגן עליו מעצמה. היא תסתיר ממנו קשיים שעולים לה, רק כדי שהוא לא יצטרך לראות אותה סובלת ולסבול בעצמו.

הרווח ברור לעין, על פני השטח היא עושה משהו טהור מאהבה מוחלטת אליוולו יש פחות התמודדויות קשות והרבה יותר רוגע בחיים שלו. היא עוזרת לו להיות מאושר ומאושרת בעצמה. תוך כדי היא עונה על הצורך שלה עצמה להגן על מי שהיא אוהבת ואולי אפילו להיות בשליטה על מה שקורה סביבה.

אבל מה יהיה המחיר שהיא תשלם?

קודם כל היא תמנע ממנו התמודדויות שנכונות לו כדי להתפתח בסביבה שלו ובעולם הזה בכלל. בלי לשים לב היא תיקח לו את הביטוי האישי ואת הדרך שלו לפתור בעיות בצורה שמתאימה לו. אולי אפילו תתפתח תלות מסויימת בניהול שלה והוא יאבד את האינדבידואליות שלו והראייה שלו ויתחבר רק מה שהיא חושבת שנכון.

אז גם כאן, המחיר משולם והוא אפילו לא קטן בכלל. כי כמו שיש מחירישירשקורה ונראה מייד, יש גם מחירעקיףשנראה רק אחרי זמן ואולי נעשה גם בתוכנו.

אדם שיש בו אינסטנקט מידי להתנגדות הוא אדם שתמיד יבטא את מה שהוא חושב. למשל קחו מנהל שתמיד מתנגד בפעם הראשונה שהוא שומע רעיון מאחד העובדים שלו. הוא תמיד יגיד ישר ובביטחון מה ההפסד מאותו רעיון, מה העלות של השינוי לביצוע רעיון חדש ולמה הזמן עכשיו הוא לא הזמן הנכון.

הוא יצליח תמיד לנווט את העסק ליעד הנכון ולא יתפתהלצאת מהמסלולאל ההצלחה שעליו הוא החליט ברגע שהגה את הרעיון לעסק שהוא הקים. הוא יהיה ממוקד בהצלחה ובדרך אליה ולא יבזבז זמן על יציאה מהמסלול לנסיונות שונים ואולי אפילו משונים.

מומחה העובדים ירגישו שהוא מומחה בתחום והוא תמיד יודע מה נכון או לא. ברווח מידי, אותו מנהל ישיג שליטה על קצב העבודה ועל הדבקות ליישום תוכניות. הרי אם כל פעם הוא יאפשר לעובדיו לבצע רעיונות חדשים איך בכלל נסיים את התוכנית המקורית שבגלל הקמנו את העסק? הוא ירגיש בטוח, הוא ירגיש תמיד צודק. הוא ירגיש מעל כולם. ואלה תחשות שרבים מאיתנו נהנים או אפילו צריכים להרגיש

ומה יהיה המחירלתשלום כאן?

כאן הוא כבר נהיה ממש ברור לא כן? ואולי הרווח הוא זה שקצת קשה לנו לראותתלוי מאיזה צד של המטבע אנחנו עומדים.

אותו מנהל יפספס רעיונות רבים וחלקם עלולים להיות ממש ממש טובים עבורו. תיווצר אווירה של חוסר נכונות לחשוב מחוץ לקופסא, של חסימה של כל דבר חדש, ואולי זה יהפוך את עובדיו לפחות נלהבים ושמחים להגיע לעבודה. תיווצר תחושה של חוסר הקשבה מצידו והעובדים עלולים לא לפנות אליו כשמתחילות בעיות.

לסיכום:המודעות מאפשרת הבנה וחוויה רגשית רגועה.

תיהיו מודעים.

היגיון

המודעות לכך שלכל החלטה, התנהגות ובחירה שיש לנו בחיים יש גם רווח וגם מחיר מציעה לנו אורח חיים מלא בפרספקטיבה, הבנה, ובהירות.

ההיגיון שלנו יבין ויקבל את אותה מורכבות ולא יהיה עסוק רק בלהתנגד אליה. המחשבות שלנו יפסיקו להשתולל סביב כל החלטה שלנו ונחווה תחושה של נעימה של קבלה.

וכל זאת בגלל שבפעמים שאנחנו רגילים לראות רק את המחיר שאנחנו משלמים, ניזכר מיד שלכל דבר יש מחיר וגם רווח, ונוכל לחשוב מה היה הרווח בבחירה הזאת, מה אנחנו הרווחנו מהבחירה הזאת.

בהתמודדויות שאנחנו בטוחים שיש לנו רק רווח, נהיה במודעות שיש גם מחירים וכנראה שרק המודעות עצמה תאפשר לנו לראות בבהירות ומפוקחות את החיים שלנו.

 

רגש

מהצד השני, המודעות גם מאפשרת לנו לחוויה רגשית רגועה ומאוזנת יותר.

הרי לא ניכנס לדיכאון ממחיר ששילמנו כשנצליח לראות גם את הרווח ממנו. ולא נחיה באשליה שכל פעולה שלנו מניבה רק רווח נקי ללא שום מחיר.

בעיקר, לא נהיה יותר מידי מופתעים.

לא נגיע למצב שאנחנו מופתעים ממחיר ששילמנו או רווח שהרווחנו.

נגיע פחות ופחות לשאלות של ”למה זה קרה לי?“ ”איך זה שהמצב הגיע לזה?“ שמביאות איתם תחושות לא קלות ורגשות סוערים ברוב הפעמים לגבי החיים שלנו.

ברגע שהראש שלנו מבין וההרגשה שלנו רגועה, קל לנו יותר להתמודד, להנות, ולחיות את החיים שאנחנו רוצים.

ובכל יום, תזכרו גם לחלום.

ולקבוע לעצמכם תוך שבוע כרטיסים אל עבר החלום הבא שלכם. 
אומנם תיהיו מודעים ל“מחיר“ של אותו חלום,
אבל גם היו שמחים ומאושרים על הרווח!

 

This Post Has 3 Comments

  1. אהבתי את כיוון המחשבה ממש… כל בחירה במשהו היא בעצם “לא בחירה” במשהו אחר. אבל הכי חשוב זה זה להמשיך לחלום. תודה ששיתפת

  2. קראתי הכל וכתבת מקסים. בדיוק מה שהייתי צריכה עכשיו 🙂

    1. תודה רבה אהובה 🙂

Leave a Reply

Close Menu